BAŞKAN TUTAL” GÖKHÜYÜK KAZILARI BÖLGEMİZE YENİ BİR SOLUK GETİRECEK”

Seydişehir’in Gökhüyük mahallesinde, Seydişehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi arasında imzalanan protokol ve yapılan işbirliği kapsamında başlatılan Gökhüyük Prehistorik dönem araştırma çalışmaları devam ediyor.

Seydişehir Belediyesi destekleri ile Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Ramazan Gündüz Başkanlığında başlatılan kazı çalışmalarını inceleyen Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Seydişehir Belediyesi sponsorluğunda Kültür Bakanlığı izni ile Seydişehir’de 2019 yılından sonra yüzey araştırmalarına başladıklarını kaydeden Ramazan Gündüz, “2019 yılında başladığımız yüzey araştırmalarını tamamladık. Artık araştırma alanımızda kazı çalışmaları fiili olarak başladı. Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde de buluntular elde etmeye başladık. Çalışmalarımız kapsamında bölgemizin prehistorik döneme dair önemli veriler elde ediyor, bölgemizin tarihi gün yüzüne çıkıyor. Şimdiye kadar bilimsel yöntemlerle çalışmalarını yaptığımız yerleşmede 5 farklı döneme dair bulguların tespitini gerçekleştirdik. Gökhüyük’te gerçekleştirdiğimiz çalışma 5 farklı döneme ait izler taşıması dolayısıyla diğer yerlerden ayrı bir önem taşımaktadır. Gökhüyük bağları ve höyüğün, Orta Anadolu’nun güneyinin yaklaşık olarak M.Ö. 7 bin yılına ışık tutacak bir yerleşme olabileceğini tahmin ediyoruz. Bu vesileyle Seydişehir’de bu çalışmayı yürütürken bizlerden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Belediye Başkanımız Mehmet Tutal’a ekibim adına teşekkür ediyorum” dedi. 

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Gökhüyük mahallesinde devam eden Prehistorik dönem araştırma çalışmalarının hızlı bir şekilde yürütülmesi ve önemli mesafeler alınmasından dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

Araştırma çalışmalarının daha da hızlı bir şekilde tamamlanmasının bölgeye önemli bir değer katacağını da sözlerine ekleyen Başkan Tutal, “Büyük bir titizlikle ilçemizde yürütülen kazı çalışmaları, bölgemizin tarih öncesi devirlerine ışık tutacak, önemli kültürleri ortaya çıkaracaktır. Bizler de bu anlayışla Gökhüyük mahallemizde devam eden arkeolojik kazı çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Seydişehir 1300 yıllarda kurulan bir ilçemiz fakat ilçemizdeki tarihi kalıntılara baktığımız zaman önemli devirlerin izlerini taşıyoruz. Tarih öncesi dönemler, ilk çağlar, Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden kalan birçok kalıntı ve eserler bulunuyor. Şu anda höyüğün açılması çalışmaları Bakanlığımızın izni ile resmi olarak başladı. İnşallah Çatalhöyük’ün gibi veya bir üst daha farklı tarihi verilerin buradan çıkmasını ve bölgemiz tarihine yeni bir soluk getirileceğine inanıyoruz. Seydişehir’in özellikle Ankara, Antalya yolu üzerinde olması ve bu bölgenin de Antalya yoluna birkaç kilometrelik mesafede olması dolayısıyla tarih turizminin de bu bölgede canlanacağını düşünüyorum. Çalışmalarından dolayı Hocamıza ve ekibine, Bakanlık yetkililerine teşekkür ediyorum. Birlikte güzel bir çalışma çıkardık sonucunun da güzel olacağını temenni ediyor, çalışmaların ilçemize, bölgemize, Konya’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir