Monthly Archives: Mart 2016

SEYDİŞEHİR BELEDİYESİ MEZARLIK VE TAZİYE EVLERİ İÇİN TABURE TAĞITTI

Seydişehir Belediye Başkanlığı tarafından mahalle muhtarlıklarına, mezarlıklarda ve taziye evlerinde kullanılmak üzere mahallelerin nüfus oranına göre plastik tabure dağıtımı yaptı.

Cenaze törenlerinde mezarlıklara giden yaşlı ve ayakta durma sorunu yaşayan vatandaşların hizmetinde kullanılması amacıyla dağıtılan tabureler Seydişehir’e bağlı 39 mahalle muhtarına teslim edildi.

 

DSC_0432 DSC_0431Mahallelerin nüfuslarına orantılı olarak taburelerin dağıtımının yapıldığı kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “Belediye Başkanlığımız tarafından, 39 mahallemize nüfusları ile orantılı olarak tabure dağıtımı yapmaktayız. Muhtarlarımız ile görüşerek ihtiyaçları olabilecek sayı üzerinde anlaşıyoruz daha sonra da dağıtımını yapıyoruz. Mahallerinde cenaze törenleri ve taziye evlerinde ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilecekler. Amacımız, mezarlığa giden yaşlı ve oturma sorunu olan vatandaşlarımıza hizmet etmek.” dedi.

Tabureleri teslim alan muhtarlar,  başlatmış olduğu çalışma ve desteklerinden dolayı Başkan Mehmet Tutal’a teşekkür etti.

SEYDİŞEHİR’DE SPOR ALANLARA BAKIM VE ONARIM

Seydişehir merkez mahallelerde ve okullar bölgesinde bulunansportif anlamda hizmet veren gençlerin ve vatandaşların kullanımına sunulan spor sahaları tadilattan geçirilerek modern bir hale dönüştürülüyor.
Çocukların ve gençlerin daha iyi tesislerde spor yapmasını amaçlayan Seydişehir Belediyesi,spor sahalarını bakımdan geçiriyor. Okullar bölgesi ve mahallerde bulunan eskimiş spor tesislerinin boyaları yapılıp eksikliklerinin giderilerek daha modern bir görünüme kavuştuğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Tutal,  spora verdiği önemi spor alanlarına taşıdıklarını kaydetti.

Spor alanlarına yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Tutal; “Gençlerimiz ve çocuklarımız havaların ısınması ile birlikte vakitlerini bu alanlarda spor yaparak geçirecekler.  Sportif faaliyetler her alanda çok önemli. Bizde yaptığımız hizmetler ile gençlerimizi sportif faaliyetlere yönlendiriyoruz. Kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını istiyoruz. Onların spor yaptıkları tesislerin bakımı temizliği bizler için önemli.” dedi.

bsnIMG_0115 bsnIMG_0119 bsnIMG_0123

SEYDİŞEHİR BELEDİYESİ’DEN GAZİLERE KÜLTÜREL GEZİ

Düziçi İlçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılında düzenlenen gezi programına Seydişehirli Gazileriler de katıldı.

Seydişehir ‘de yaşayan Muharip Gaziler aileleri ile birlikte,Osmaniye’nin Düziçi ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yıldönümünde düzenlenen tarihi gezi ve kutlama etkinliklerine katıldılar.Seydişehir Belediyesi tarafından kendilerine tahsis edilen araçla geziye katılan Muharip gaziler 3 gün boyunca Düziçi’nin düşman İşgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü etkinlerine katılarak duygusal anlar yaşadı.

Türkiye Muharip Gaziler Seydişehir Temsilcisi Emin Kara, gezi programı hakkında bilgi vererek, dernek temsilciliklerinin her yıl bu tür etkinlik, aktivite ve gezi programları düzenlediklerini kaydetti.Osmaniye’de yapılacak olan etkinlik için Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın ulaşım ihtiyaçlarını karşıladıklarını dile getiren Kara: “Başkanımız sağ olsun bize araç tahsis etti. Bizde Seydişehirli gaziler olarak bu etkinliğe katıldık. Bizim için çok güzel bir program oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz. ”dedi.

IMG_0098+_resize IMG_0105+_resize

BAŞKANLIK KUPASI 2. VOLEYBOL TURNUVASI FİKSTÜR AÇIKLANDI

DSC_0430Seydişehir Belediyesi 2. Başkanlık Kupası Voleybol Turnuvası için Fikstür açıklandı. İlk Maç 4 Nisan.

Seydişehir Belediyesi’nin birlik, beraberlik ve kaynaşma amacıyla başlattığı ve geleneksel olarak devem ettirdiği voleybol turnuvasına yoğun bir talep oldu. Kapalı Spor Salonu’nda başlayacak Voleybol Turnuvasında bu yıl 15 takım yarışacak. Her meslekten kurum, kuruluş ve okullardan katılan 160 sporcu yarışacak. İlk karşılaşma ise 4 Nisan 216 saat 18.00, Kapalı Spor Salonunda gerçekleşecek.

Başkanlık Kupası 2. Voleybol Turnuvası Fikstür

TARİH SAAT TAKIMLAR
04.04.2016 18:00 ZİNCİRLİTAŞ SPOR ENİS ŞANLIOĞLU ANADOLU LİSESİ
04.04.2016 19:00 SEYCİK SPOR BEDEN GÜCÜ SPOR
05.04.2016 18:00 ORTAKARAÖREN SPOR KRAL EKMEK SPOR
05.04.2016 19:00 CAN BOBİNAJ SPOR TEPECİK SPOR
06.04.2016 18:00 AKÇALAR SPOR TEKTAŞ DÜĞÜN SALONU
06.04.2016 19:00 ÖĞRETMEN LİSESİ SPOR YURTÇU GENÇLİK
07.04.2016 18:00 BELEDİYE SPOR SAĞLIK MESLEK LİSESİ SPOR
07.04.2016 19:00 ZİNCİRLİTAŞ SPOR BEDEN GÜCÜ SPOR
08.04.2016 18:00 ENİS ŞANLIOĞLU ANADOLU LİSESİ SEYCİK SPOR
08.04.2016 19:00 ORTAKARAÖREN SPOR TEPECİK SPOR
11.04.2016 18:00 KRAL EKMEK SPOR CAN BOBİNAJ SPOR
11.04.2016 19:00 AKÇALAR SPOR YURTÇU GENÇLİK
12.04.2016 18:00 TEKTAŞ DÜĞÜN SALONU ÖĞRETMEN LİSESİ SPOR
12.04.2016 19:00 KYK SPOR BELEDİYE SPOR
13.04.2016 18:00 ZİNCİRLİTAŞ SPOR SEYCİK SPOR
13.04.2016 19:00 BEDEN GÜCÜ SPOR ENİS ŞANLIOĞLU ANADOLU LİSESİ
14.04.2016 18:00 ORTAKARAÖREN SPOR CAN BOBİNAJ SPOR
14.04.2016 19:00 TEPECİK SPOR KRAL EKMEK SPOR
15.04.2016 18:00 AKÇALAR SPOR ÖĞRETMEN LİSESİ SPOR
15.04.2016 19:00 YURTÇU GENÇLİK TEKTAŞ DÜĞÜN SALONU
18.04.2016 18:00 SAĞLIK MESLEK LİSESİ SPOR KYK SPOR

 

Mucizeler Yaşayan ÇANAKKALE’ nin “KOCA SEYİT”i, Tiyatroyla Canlandırıldı

Mucizeler Yaşayan ÇANAKKALE’ nin “KOCA SEYİT”i, Tiyatroyla Canlandırıldı

Koca Seyit, Onbaşu Seyit, tiyatroda Seydişehir için sahne aldıKoca Seyit oyunu berber ismailMehmet Tutal'dan Koca Seyit  oyuncularına teşekkür Koca Seyit Tiyatrosu Seydişehir'de sahne aldı Koca Seyit Tiyatro Oyununa Yoğun İlgi Seydişehir Belediyesi, Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Koca Seyit” oyununu Şaban Cengiz Kültür Merkezi’nde sahneye taşıdı.

İzmir Kültür Sahnesi İsmail Gülnar Tiyatrosu’nun Seydişehir Belediyesi Şaban Cengiz Kültür Merkezinde iki seans olarak gerçekleştirdiği oyun, gündüz lise öğrencilerine akşam ise  Şehit, Gazi aileleri ve vatandaşlar için  sahnelendi.

Programa Kaymakam Regaip Ahmet Özyiğit, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Konurer, İlçe Müftüsü Kemal Demirel, Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Yakup Söğüt, STK Başkanları, kamu kuruluşlarının daire amirleri şehit ve gazi aileleri ile birlikte vatandaşlar katıldı.

Milleti millet yapan temel değerlerin olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, kendi tarihini, kendi kültürünü ve köklerini bilerek, geçmişe bakarak geleceğe yön verildiği zaman, bu milletin ayağına kimsenin pranga vuramayacağını kaydetti.

 

Savaşlara bakıldığı zaman dağılmış olan bir Osmanlı imparatorluğunun kırılmış olan silahlarla mücadelesinin görüldüğünü kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “Savaşlarda öyle mucizeler yaşanıyor ki bunlardan birisi de Seyit Onbaşının kaldırmış olduğu 276 kilogramlık top mermisi. Öyle mucizevi hadiseler yaşanıyor ki,  1 Metrekareye 6 bin mermi çekirdeğinin düştüğü ve bu mermilerin havada çarpıştığı; savaşa giden çocukların, gençlerin 11 yaşa kadar indiği, okulların mezuniyet veremediği ve dünyanın süper güçlerine kaşı kazanılmış bir zaferdir.’’ dedi.

 

Tutal, ‘’ÇANAKKALE’Yİ BERABER GEÇİLMEZ YAPMIŞTIK’’

 

Bu zaferin özelliğine bakıldığı zaman birçok mucizelerin yaşandığını belirten Başkan Tutal; “Bu zaferde mananın maddeye galibiyeti var. İmanın Küfre galibiyeti var. Peygamberle desteklenen bir ordu mucizeleri yaşar. Günümüzle kıyasladığımızda Çanakkale’de, Diyarbakırlı ve Konyalı şehidin beraber yattığını görüyoruz.

 

Ne oldu bize ki, bu günlere geldik. Çanakkale’yi beraber geçilmez yapmıştık. Yeni bir Cumhuriyet kurmuştuk. Ama farklı farklı oyunlar. Çanakkale’de oynanan oyunların bir benzeri bu gün oynanıyor. Biz ortak paydalarımızla ümmet duygusu içerisinde hareket ettiğimiz zaman ve kendi tarihimize, kendi değerlerimize sahip çıktığımız zaman, Dünya’nın en süper güçleri bile bize hiç bir zarar veremeyeceklerdir. Şu anda biz, yedi düvele karşı Güneydoğu da mücadele ediyoruz. Dik durabilen bir Cumhurbaşkanımız, güçlü bir Hükümetimiz var. Biz kendi değerlerimize sahip çıktığımız, birlik, beraberlik, kardeşlik hukukunu gözettiğimiz sürece hiçbir güç bize hiç bir zarar veremeyecektir.” Şeklinde konuştu.

 

Çanakkale Savaşı ve sonrasında köyüne dönen Seyit Onbaşı’nın hayatından kesitler anlatılan ’’ Koca Seyit ‘’ tiyatrosunda katılımcılar duygulu ve coşkulu anlar yaşadı. Zorlu tarihimizin, Çanakkale Savaşı’nın gözlerinde canlandığını ifade eden katılımcılar, tiyatro oyuncuları ile hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmediler.

 

KOCA SEYİT TİYATRO OYUNUNA ÖĞRENCİLERDEN BÜYÜK İLGİ

KOCA SEYİT TİYATRO OYUNUNA ÖĞRENCİLERDEN BÜYÜK İLGİ

İsmail Gülpınar Tiyatrosu Koca Seyit oyununda Belediye Başkanı mehmet Tutal KonuştuSeydişehir Belediyesi, Çanakkale Zaferi’nin 101. Yılı Anma Etkinlikleri kapsamında, “Koca Seyit” oyununu, öğrencilerle buluşturdu.

İzmir Kültür Sahnesi İsmail Gülnar Tiyatrosu’nun oyunu, Seydişehir Belediyesi Şaban Cengiz Kültür Merkezinde lise öğrencileri için sahnelendi. Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın da katıldığı programda öğrenciler tarafından büyük beğeni topladı. Tiyatroda duygu dolu anlar yaşadı.

Milleti millet yapan temel değerlerin olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, kendi tarihini, kendi kültürünü, köklerinin bilerek geçmişe bakarak gelece yön verildiği zaman bu milletin ayağına kimsenin pranga vuramayacağını kaydetti.

 

“HİLAL’İN, HAC’A GALİP GELDİĞİ BİR SAVAŞDIR ÇANAKKALE!”

Dünya’nın en güzel coğrafyasında yaşadığımızı at sırtında gelindiği günden bu güne kadar bu topraklarda yaşamanın bedelinin ödendiğini ifade eden Başkan Tutal; “Bu topraklarda yaşamanın bedelini ödedik, ödemeye de devam ediyoruz. Bu tarih seli içerisinde en önemlisi Çanakkale savaşlarıdır. Matematiğin, fiziğin, kimyanın artık iflas ettiği, mananın, maddeye galip geldiği, Hilal’in, Hac’a galip geldiği Çanakkale’ye gömdüğü bir savaş. Fizik kurallarıyla izah edemezsiniz. ’dedi.

İsmail Gülpınar Tiyatrosu Koca Seyit oyunu

Seyit onbaşını güçlü bir insan olduğunu kaydeden Başkan Tutal, ‘’ Bir insanın 276 kilogram kaldırabilmesisini izah edemezsiniz. 1m² ye 10 bin merminin düştüğü bir ortamda ve dünyanın üzerimize geldiği dağılmak üzere olan bir imparatorlukta hiç bir silah gücünün kalmadığı bir dönemde, siz süper güçleri devre dışı bırakabiliyorsanız bunu maddeyle izah edemezsiniz. İman gücünün sonucunun gereğidir. İmanın, mananın, maddeye galip geldiği bir savaş olmuştur. Biz aynı çizgide devam ettiğimiz sürece gençlik olarak, millet olarak, aynı idealle, aynı bayrak, aynı ülküsüyle, aynı vatan tutkusuyla yaşadığımız sürece, birlik, beraberlik, kardeşlik duyguları içerisinde hareket ettiğimiz; kendi tarihimize sahip çıktığımız sürece kimse bu millete bu topraklarda hiçbir şey yapamayacaktır” şeklinde konuştu.

 

Yoğun ilginin olduğu Çanakkale Zaferi’nin konu edildiği oyun beğeniyle karşılandı.

GEVREKLİ’DE ÇOCUKLAR NEVRUZ ETKİNLİĞİYLE DOYASIYA EĞLENDİ

Gevrekli Şehit Seyit Ali Karabacak Ortaokulu Müdürlüğü “21 Mart Nevruz Bayramı” çerçevesinde kutlama programı düzenledi.

Okul bahçesinde düzenlenen kutlamaya; Kaymakam Regaip Ahmet Özyiğit,  Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar, öğrenciler ve velileri katıldı.

Açılış konuşmasının ardından protokol üyeleri tarafından Zekâ oyunları sınıfı açılışı yapıldı. Programda çocuklar için yüz boyama, zıp zıp gibi eğlenceler düzenlendi.

Nevruz Etkinliklerine katılan davetlilere Haşhaşlı Bulgur ikramı yapıldı.IMG-20160323-WA0007

 

 

 

 

 

IMG-20160323-WA0002

 

 

 

 

 

IMG-20160323-WA0001


 

Gevrekli 2 gevrekli1

SEYDİŞEHİR BELEDİYESİ KİLİTLİ PARKE TAŞI ÜRETİMİNE BAŞLADI

Seydişehir’e bağlı Taraşçı Mahallesi’nde kilitli parke üretim tesisinde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Mehmet Tutal,  Sebeltaş bünyesinde kilitli parke taşı üretiminin yeniden hizmet vermeye başladığını kaydetti.

Kilitli parke taşı ihtiyaçlarını bu tesisten karşılayacaklarını ifade eden Başkan Tutal, tesiste günlük 3 bin parke taşı üretiminin yapılacağını belirtti.

‘’KENDİ KİLİTLİ PARKE TAŞIMIZI ÜRETECEĞİZ’’

Taraşçı mahallesinde bulunan Parke taşı üretim merkezinde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Tutal;  “Bir süredir kullanılmayan üretim tesisinde bulunan makinelerin bakım ve onarımları yapılarak yeniden üretime başladık. Üretilen kilitli parke taşlarımızı Seydişehir merkez ve mahallelerimizde ihtiyacımıza göre kullanacağız’’dedi.

“TESİS İSTİHDAMA DA KATKI SAĞLAYACAK”

Bakım ve onarımı yapılan tesiste 8’lik kilitli parke taşı üretiminin yapıldığını kaydeden Başkan Mehmet Tutal;’’ Büyükşehir yasası ile birlikte bütün mahallerde kilitli taş ihtiyacının artması ile birlikte daha iyi hizmet verebilmek için tesisimizde yeniden üretime başladık. Tesisimizin faaliyete geçmesiyle birlikte istihdama da katkı sağlamış olacağız. Tam kapasite ile çalışan bu tesisimizde günde 3 bin kilitli parke taşı üretimi başladı.  Seydişehir’e bağlı mahallerimizin kilitli parke taşı ihtiyaçlarını kendimiz karşılayacağız’’şeklinde konuştu.

IMG-20160319-WA0023 IMG-20160319-WA0001 IMG-20160319-WA0008

 

SEYDİŞEHİR’Lİ MUHTARLAR TARIM FUARINA KATILDI

Seydişehir Belediyesi, kırsal da görev yapan muhtarları Konya’da düzenlenen Konya Uluslararası Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarım Teknolojileri Fuarı’na götürdü.

Seydişehir’e bağlı kırsal mahalle muhtarları, bu yıl 14 ‘üncüsü düzenlenen ‘Konya Uluslararası Tarım ve Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarına katıldı.

IMG_9975

Seydişehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen gezide Mahalle Muhtarları ile birlikte Seydişehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürü ve Kırsal Kalkınma Müdürü yer aldı.

Fuara katılacak olan muhtarları yolcu eden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; ” İlçemizde kırsal mahallelerde görev yapan muhtarlarımızı, 14 ‘üncüsü düzenlenen ‘Konya Uluslararası Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarına gönderiyoruz. Fuarda son teknoloji tarım ürünleri ve aletlerini inceleme imkânıbulacaklar. Kendilerine iyi yolculuklar diliyorum.” dedi.

Konya’da düzenlenen fuara katılımlarını sağlayan Belediye Başkanı Mehmet Tutal’a teşekkür eden muhtarlar, fuarda son teknoloji tarım aletlerini görüp inceleme fırsatı bulabileceklerini  ve yapabilecekleri çalışmalar hakkında bilgi edineceklerini kaydetti.

BAŞKAN TUTAL’DAN YATIRIM MÜJDESİ

Belediye Başkanı Mehmet Tutal önümüzdeki aylarda Seydişehir’de enerji alanında önemli yatırımların geleceğini müjdeledi.
TESKOOP 3
Teskoop Yenilenebilir Enerji Kooperatifi’nin Seydişehir’de bir dizi yatırım için çalışma başlattığını ifade eden Başkan Mehmet Tutal, “Göreve geldiğimiz günden bu yana ilçemizin kaderini değiştirecek projeler üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. Şükürler olsun ki, bu çalışmalarımız artık meyvelerini vermeye başladı. Yaptığımız çalışmalar doğrultusunda yenilenebilir enerji alanında da önemli bir potansiyeli içinde barındıran şehrimizde yatırım yapılması noktasında Teskoop Yenilenebilir Enerji Kooperatifi ile görüşmelerimiz oldu. İlgili firma, yenilenebilir enerji konusunda Seydişehir’de yapacakları yatırımlar için start verdi.”dedi.
_MG_8627
Özellikle çevre kirliliği ile ilgili problemlerin artmasıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin de arttığını kaydeden Tutal, “Yenilenebilir enerji ile ilgili hükümetimiz ciddi destekler vermektedir. Tabi yerel yönetimler olarak bizlerde yaşadığımız bölgenin kalkınması için neler yapılabilir, ilçemize hangi alanda yatırımcı kazandırabiliriz, diye mücadele veriyoruz.
TESKOOP 2
Araştırmalara göre 2025 yılına kadar dünyada üretilen toplam elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 10-15 gibi bir bölümü yenilenebilir, alternatif enerji kaynaklarından karşılanacaktır. Bu bağlamda yapılan araştırmalar sonucunda rüzgâr ve güneş enerjisinde Seydişehir’de ciddi bir potansiyel bölge olduğu ortaya çıkmıştır.” diye konuştu.
Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Teskoop Enerji Kooperatifi öncülüğündeki yatırımın detaylarının önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.